Název festivalu inspirovala sbírka milostných veršů a vyznání Praze básníka Charifa Bahbouha.
Věnováno všem ženám.

PROGRAM 14. ROČNÍKU FESTIVALU NAD PRAHOU PŮLMĚSÍC - PRAHA

STŘEDA 23. 11.
17.00 Městská knihovna, Mariánské náměstí 98/1
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU
Pěvecká soutěž v arabštině. Hudební a taneční vystoupení: Marwan Alsolaiman a Kristýna Farag, Kat Bent Amor a Sharif Khlief, Sahar. Moderuje František Ondráš a Adam Pospíšil. Vstup volný.
V češtině a arabštině. https://www.mlp.cz/cz/

ČTVRTEK 24. 11.
Divadlo Na Prádle, Besední 3, Praha 1

18.00 Malá scéna
MODERNÍ EMIRÁTSKÉ POVÍDKY
Čtení a prezentace vůbec prvního českého vydání povídek ze SAE. Ve spolupráci s nakladatelstvím Dar Ibn Rushd a s účastí překladatelek a překladatelů. Moderuje František Ondráš. Čte Jan Sklenář a Miroslav Zavičár. Hudební doprovod Marwan Alsolaiman.
Vstup volný. V češtině.

19.30 Velká scéna
MUSTAFA TÁDŽUDDÍN AL-MÚSÁ
SLUŽEBNÁ A RODINA BÁSNÍKŮ
Divadelní premiéra Arabského nedivadla studentů a studentek Katedry Blízkého východu FFUK
„Ach, už jsem tu rok a dva měsíce!“ stýská si služebná, když nechápavě sleduje počínání podivné rodiny básníků v nehostinném, odosobnělém městě. Trápená neustálým předčítáním poezie, píše svému dědečkovi dopisy, které představují jediné pojítko s milovaným domovem. Nostalgický povzdech nad ztrátou čistoty venkova od mladého syrského dramatika je částečně absurdní drama, lehká konverzační komedie a místy svíravý horor.
V arabštině s českými titulky. Vstupné 200,- a 150,- Kč.
Rezervace: http://www.napradle.cz/

PÁTEK 25. 11.
19.00 Divadlo Kolowrat, Ovocný trh 579/6
MUSTAFA TÁDŽUDDÍN AL-MÚSÁ
PŘÍTELKYNĚ OKNA
Premiéra scénického čtení divadelní hry a online setkání s dramatikem.
Osiřelá a osamělá mladá žena odchází z rodné vesnice do města, aby unikla společenským tlakům a začala nový život jako učitelka. Útočiště nachází u jednoho laskavého manželského páru, do jejího života ale osudově zasáhne obraz tajemného muže visící na zdi jejího nového pokoje… Divadelní hra, oceněná roku 2017 literární cenou emirátu Šáridža, vypráví o zranitelnosti citlivé duše, jež se těžko sžívá se svým okolím, a ničivosti samoty. Překlad Petr Felčer. Režie Jakub Šmíd. Hrají: Anežka Šťastná, Kristýna Dámová, Petr Pochop, Jakub Šmíd.
V češtině. Vstupné 200,- Kč a 150,- Kč na místě.

NIYAZ ESMAILPOUR : ZTRACENÝ RÁJ

SOBOTA 26. 11.
Divadlo Na zábradlí, Anenské nám. 5, Praha 1
15.00 Eliadova knihovna
NIYAZ ESMAILPOUR
ZTRACENÝ RÁJ
Divadelní představení.
Režie a interpretace: Morvarid Ramezani. Překlad z perštiny do angličtiny: Lída Fathi. Překlad do češtiny: Vít Paulíček.
Příběh ženy, která touží po dítěti. Je jí 40 let a nechce být s mužem jen proto, aby měla dítě, chce někoho, koho by mohla milovat, a založit s ním rodinu… tato vášeň po dítěti jí způsobí velký problém a nyní vypráví, co se stalo, proč se ocitla ve vězení…
V perštině s českými titulky.

16.00 Zkušebna
MERYAM HEIDARI
Vzhledem k tomu, že Meryam Heidari nemůže vycestovat v současné době z Teheránu, tedy se bohužel nemůže zůčastnit festivalu, začne následující program HLASY NEZDOLNÝCH ŽEN už v 16.00 a naváže na něj v 18.00 představení Azadeh Kangarani SELFDOMS OF A RAINBOW v angličtině. Děkujeme za pochopení.
Setkání s íránskou překladatelkou a básnířkou se čtením z její poezie. Moderuje Zeina Kanawati. Čte Kristýna Frejová.
V angličtině s tlumočením do češtiny.

16.00 Zkušebna
HLASY NEZDOLNÝCH ŽEN
Čtení z knihy Samar Jazbik, kterou letos na podzim vydává Edice N a v níž syrská spisovatelka sepsala svědectví devatenácti žen, které se z různých důvodů účastnily syrského povstání roku 2011. Moderují Zeina Kanawati, spolupracovnice organizace Women Now, založené autorkou knihy Samar Jazbik, a překladatel Petr Felčer. Čte Kristýna Frejová a Zeina Kanawati.
V arabštině a češtině.

18.00 Eliadova knihovna
SELFDOMS OF A RAINBOW
Autobiografická hra, kterou napsala Azadeh Kangarani.
Příběhy, které vypráví Azadeh, rezonují s příběhy mnoha migrantů a uprchlíků po celém světě. Azadeh se za svůj život třikrát stěhovala. Nejprve z rodného Íránu do Dubaje na Blízkém východě, poté do České republiky v Evropě a nakonec do USA. Pokud je to její poslední migrace! Líčí, jak integraci v její poslední hostitelské zemi, USA, ovlivnily současné zločiny proti lidskosti ze strany Islámské republiky v Íránu. Národ přirovnává k duze, která se skládá z jednotlivých barev jako občané země. Každá barva stojí sama o sobě, ale duha jako celek dává každé barvě silnější identitu. Ani celá duha, ani každá jednotlivá barva není úplná bez té druhé.
V angličtině. Vstupné: 200,- a 150,- Kč. Vstupenka platí na celý program. Rezervace: www.nazabradli.cz

NEDĚLE 27. 11.
Z M Ě N A   P R O G R A M U  A  J E H O  Z A Č Á T K U !  !  !
18.30 Divadlo Kolowrat, Ovocný trh 579/6
SELFDOMS OF A RAINBOW
Autobiografická hra Azadeh Kangarani. Národ je jako duha, lidé jsou jejími barvami. Každá barva může zářit sama o sobě, ale teprve celek – duha – dává každé barvě silnější identitu. Ani celá duha, ani každá jednotlivá barva není úplná bez té druhé. Reflexe emigrantské zkušenosti. Jak ovlivnily současné zločiny proti lidskosti Islámské republiky integraci autorky v USA?

Autobiographical performance by Azadeh Kangarani. A nation is like a rainbow, people are its colours. Each colour can shine on its own, but only the whole – the rainbow – gives each colour a stronger identity. Neither the entire rainbow nor each individual colour is complete without the other. Reflection of the emigrant experience. How do the current Islamic Republic´s crimes against humanity affect the integration of the author in the USA?
V angličtině s českými tituky / in English with Czech subtitles.


19.30 SVÍTÁNÍ MEZI ŘÁDKY
inscenované čtení překladů z perštiny
– Dívka zbitá obuškem
– Cenzura íránského milostného příběhu
– Dva ptáci
Bloger, etablovaná íránská autorka a spisovatel nucený emigrovat. To jsou autoři tří ukázek, ze kterých vám budou číst a také trochu hrát studenti íránisti.
Audiovizuální podkres, včetně záznamů ze současných protestů a nepokojů
Témata:  O dívce, kterou při protestech zmlátí policie…..O krutých mukách cenzora, který se snaží uchránit morálku národa mrzačením literárních děl….O krizi v mezilidských vztazích, snahách uniknout bednaději a marastu odchodem do exilu, vnitřního či opravdového…

20.30 IN THE NAME OF GOD OF RAINBOWS
Personal stories of women´s resistance i Iran. Semitheatre recitation performance by Iranians living in the Czech Republic.
In English with Czech subtitles.
Vstupné na celý program: 200,- a 150,- Kč.
www.divadlo-kolowrat.cz

PLZEŇ

ÚTERÝ 29. 11.

Protože obě naše íránské hostky, Meryam Heidari i Narges Hashempour, nemůžou bohužel za současné napjaté situace ve své zemi na festival přijet a nelze se s nimi spojit ani online, jsme bohužel nuceni tento program zrušit bez náhrady. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

17.00 Studijní a vědecká knihovna – Vzdělávací centrum, Smetanovy sady 2
MERYAM HEIDARI A ZUZANA KŘÍHOVÁ
Setkání s íránskou autorkou a českou íránistkou nad současnou literaturou a divadlem a úlohou žen v umění i společnosti.
Vstup volný. V perštině s tlumočením do češtiny.
Za případné změny v programu se omlouváme. Sledujte aktuální informace také na facebooku. Děkujeme.

Festival pořádá: Komba, z.s.
S podporou grantů Hlavního města Prahy a Státního fondu kultury
Spolupráce: Arabská skupina velvyslanectví akreditovaných v ČR, Městská knihovna v Praze, nakladatelství Dar Ibn Rushd, Katedra Blízkého východu FF UK
Zvláštní poděkování patří paní Rim.

Kontakt:
Komba, z.s., Spojovací 2609,
Praha 3, 130 00

Facebook:

Nad Prahou půlměsíc