Hosté 16. ročníku festivalu Nad Prahou půlměsíc 2024

Ríma Bálí se narodila v Aleppu. Po studiích na obchodní a ekonomické fakultě Aleppské univerzity pracovala v cestovním ruchu a vedla hotel v památkové oblasti starého Aleppa. Tam také strávila první roky války, než v roce 2015 přesídlila do Madridu. Dosud napsala čtyři romány, z nichž předposlední Sulajmin prsten z roku 2022 se dostal do užšího výběru nominací na Mezinárodní cenu za arabský román (IPAF) a jeho děj se odehrává mezi Aleppem a španělským Toledem.

Ghassán Naddáf. Dramatik a prozaik. Pochází z Ramalláhu. Zabývá se psaním a výchovnou dramatikou. Spoluzaložil divadlo Nabd a posléze s hercem a režisérem Khalilem Al-Batranem také nezávislou divadelní skupinu Athar. Dvě jeho hry získaly třetí místo v arabské soutěži Arab Theatre Authority. Spolupracoval s mnoha divadly, včetně: Ashtar Theatre, Al-Qattan Cultural Center, Khalil Al-Sakakini Cultural Center a Al-Hara Theatre.

Majid Wachtarczyk

Majid Wachtarczyk. Narodil se a vyrostl v Ibře v Ománu. Ve věku 19 let se přestěhoval do Muscatu, aby dokončil svůj diplom v ropném inženýrství. Krátce poté ho po třetím sebevražedném pokusu zachránila láska na první pohled. Mohl tak uprchnout z Ománu, aby začal nový život s láskou svého života, manželem Helmutem Wachtarczykem. V současné době žije v Praze.

Morvarid-web

Morvarid Ramezani je íránská herečka a režisérka působící mezi Teheránem a Prahou. Na festivalu v minulých letech uvedla své sólové inscenace her současných íránských autorů Nasrollaha Ghaderi My Sougiya či Niyaz Esmailpour Ztracený ráj. Je také autorkou videa When we are Done, které můžete vidět na youtube v kanále Nad Prahou půlměsíc. 

Arabské Nedivadlo je divadelní spolek studentů Katedry Blízkého východu FF UK, jenž se zaměřuje na inscenování her arabských autorů či her s arabskou tematikou, v arabštině. Vznikl iniciativou studentů arabistiky FFUK ve spolupráci s festivalem Nad Prahou půlměsíc v roce 2012. V minulosti uvedl např. humorné příběhy arabského středověku Maqámy, adaptaci egyptského nobelisty Nagíba Mahfúze Skandál v Káhiře, dramatizaci novely súdánského autora Sáleha at-Tajjiba Cesta na Sever, vzpomínky středověkého arabského šlechtice Usámy ibn Munkize Osudy arabského bojovníka s křižáky, Bidpájovy bajky pod názvem Kalila a Dimna…

Shahab Tolouie Íránský skladatel, fusionista, kytarista a zpěvák. Známý jako průkopník propojování hudební tradice dvou mocných hudebních zemí Íránu a Španělska – spojením perštiny a flamenca.

Modal Music CZ Spojuje skvělé muzikanty pocházející z Blízkého východu a hudebníky věnující se modální hudbě z celého světa: profesionálního muzikanta Mohammada Ebrahmiana z Íránu, zpěvačku Silvu Morasten, která studovala zpěv v Íránu i na Blízkém východě, zkušeného virtuózního perkusionistu Petra Mastroianyho, který se specializuje více jak dvacet let na daf a íránské perkuse a perkusionistky Liubu Plavskou, s tancem íránistky Terezy Šírín, která se íránským tancům a regionu Střední Asie věnuje osmnáct let pod vedením tanečních mistrů, jezdí na Blízký východ a studuje perskou kulturu.

František Ondráš Vyučuje od roku 1995 na oboru arabistika. V letech 1990–1995 vyučoval český jazyk, českou literaturu a kulturu na Jazykové fakultě Univerzity Ajn Šams v Káhiře. Na ÚBVA vede kursy spisovné a hovorové arabštiny, přednáší klasickou i moderní arabskou literaturu a arabskou kulturu. Je autorem několika monografií o moderní arabské próze – Moderní egyptská próza v osmdesátých a devadesátých letech dvacátého století (2003), Autobiografický narativní dokument v díle egyptského autora Sun´alláha Ibráhíma (2008) a Obraz starého Egypta v moderní egyptské próze (2008).

Bronislav Ostřanský Vystudoval obory arabistika a dějiny a kultura islámských zemí na FF UK. Žil v Damašku a v Káhiře, kde studoval na Káhirské univerzitě a působil jako lektor češtiny na Univerzitě Ajn Šams. Od roku 2004 pracuje v Orientálním ústavu AV, kde se věnuje islámu a zejména pak jeho mystické dimenzi (súfismus). Vydal např. Atlas muslimských strašáků.

HUSAM ABED je palestinsko-jordánský loutkář, hudebník a performer, absolvent DAMU. V roce 2009 založil v Jordánsku projekt Dafa Puppet Theatre, který prostřednictvím loutkového divadla oslovoval palestinské uprchlíky v Jordánsku. V roce 2015 založil spolu s loutkářkou a výtvarnicí Rékou Deák v Praze stejnojmenný soubor, který šíří loutkové umění po světě, díky divadlu podporuje vzdělávání a osvětu, zpochybňuje stereotypy a propojuje lidi různých kultur.

SHARIF KHLIEF BAND hraje egyptské, marocké a libanonské písně ve složení Sharif Khlief, Natalia Khatib, Sandor Bako

JERIES ABU JABER, je palestinský loutkář, výtvarník a performer pocházející z Betléma. Vyrábí a hraje s loutkami a objekty nejrůznějších materiálů a rozměrů, od malých po obří. Vyučoval na několika univerzitách a uměleckých skupinách, kde vedl kurz „Drama a divadlo“, jehož cílem je rozvíjet vyjadřovací schopnosti a kreativitu studentů, kteří pracují v hotelnictví a cestovním ruchu. Nyní studuje magisterský obor Režie autorského a objektového divadla na DAMU v Praze.

RÉKA DEÁK je rumunská loutkářka a výtvarnice, absolventka DAMU, spolu s loutkářem, hudebníkem a performerem Husamem Abedem založila v roce 2015 v Praze divadelní skupinu Dafa Puppet Theatre.

 

MARA INGEA vystudovala výtvarné umění a animaci, je absolventkou DAMU. Její umělecká dráha se ubírá od tvorby objektů k performativnímu umění, kombinuje různá média a disciplíny. Její nedávná tvorba se pohybuje na pomezí instalace a performance, a situace, které vytváří, jsou často interaktivní a vyzývají diváky, aby se zapojili do uměleckého díla buď tím, že se zamyslí nad navrženým tématem nebo se na něm aktivně podílejí. Její vazby na mezinárodní tvůrčí scénu zasazuje její práci do aktuálního kontextu. Spolupracovala s umělci z celého světa jako režisérka, performerka, scénografka a kostýmní výtvarnice. V poslední době ji ovlivnil neustále se měnící Bejrút, město, kde vyrůstala, a začala se zajímat o proměny prostoru. Otázky paměti a pomíjivosti místa, fiktivních prostorů v rámci těch skutečných nebo neobvyklého chování ve veřejném prostoru jsou opakujícími se tématy jejích posledních projektů. Její instalace „Puzzles“ byla nedávno oceněna jako nejlepší studentská výstava na Pražském Quadriennale 2023.

Kapela ZIRIAB: Marwan Alsolaiman. Syrský a český hudebník, zakladatel kapely Ziriab, básník a učitel češtiny a arabštiny. Vydal básnickou sbírku Neumím češky. Patří ke stálicím festivalu.

CYRIL KAPLAN získal hudební vzdělání jako bubeník, ale rychle rozšířil své znalosti o různé nástroje a nahrávací a produkční software. Kromě kritikou oceňovaných debutových alb svých kapel Vložte kočku a Kaplan Bros se jeho portfolio v průběhu let značně rozrostlo. Cyril často spolupracuje s dalšími hudebníky a projekty jako hudebník i jako producent. Kromě toho složil a realizoval hudbu k několika filmům a televizním pořadům. V rámci svého výzkumu se Cyril pustil do průkopnického projektu, kdy vyvinul sérii softwarových nástrojů, které generují hudbu na základě signálů snímaných přímo z lidského mozku. Kromě toho inicioval projekt sonifikace dat, v němž je hudba komponována na základě geologických dat.

Kontakt:
Komba, z.s., Spojovací 2609,
Praha 3, 130 00

Facebook:

Nad Prahou půlměsíc